9. päev. Tsenitskhali org. Pesupäev.

Tsenitskhali oru ülaosa on asustamata, kohalikud käivad siin vahel vaid kala püüdmas. Juba ette hoiatati mind, et org pidi kubisema karudest, nõnda hoidsin silmad lahti, lootuses mõnd näha. Asjata, teadagi. Siinpool Lapuri kuru muutus ka maastik. Svaneetia napi taimestikuga aasade asemele tuli ühtäkki meeletu lopsakus ja kolmemeetristest karuputkedest, üle pea ohakatest, nõgestest, rabarberi mõõtu paiselehtedest ja mitmesugustest lilledest koosnevad tihnikud, kus nähtavus on null ja läbiminekuks oleks vaja korralikku matšeetet. Lisaks kase- ja lepavõsa, kus abi pole sellestki. Kogu see võpsik on märg ega kuiva täielikult ka päikselise ilmaga, liikudes oled ka ilusa ilmaga juba hetke pärast läbi ligunenud. Džunglist pääseb vaid päris harjade ülaosas.

2016-08-18 09.50.15.jpg

Vaade orgu mööda üles. Rada kurule viib paremal oleva metsase nõlva tagant, kuru ise paistab metsase nõlva kohal

2016-08-18 09.50.20.jpg

Kuskil seal peaks olema ka teine tee kurule, kunagine vankritee Svaneetiast Ratšasse. Kirjelduse järgi pidada olema liikumiseks liiga järsk, ehkki eemalt vaadates tundus hari igati läbitav. Jäi proovimata

 

Leidsin mingi suurema, ilmselt hobustega liikunud grupi üsna värske laagrikoha ja otsustasin teha puhkepäeva. Esiteks tuli enne järgmist kuru taastuda eelmise päeva üleelamistest, teiseks olid vähesed vahetusriided nüüdseks lootusetult läbi higistatud ja hädasti oli vaja teha üks pesupäev. Ilm muidugi mõnitas, pea kogu päeva oli pilves, vahepeal sadas, ja pestud asju lõpuni ära kuivatada ei õnnestunudki. Ühtlasi õnnestus enam-vähem kasutuskõlblikuks muuta murdunud matkakepp. See oli nüüd küll paarkümmend sentimeetrit lühem kui teine, aga tõusudel endiselt kasutatav.

2016-08-18 10.06.33.jpg

Jah, siit läheb “suur rada”. Ei, ma ei kükitanud, ei, see pole nõlv, kõik ongi nii kõrge

Hommikul tegin ka väikese luureretke, selgitasin välja, kustkohast liigub rada ülesjõge, Vatsitsveri kurule tõusva raja ja jõeületuskoha poole. Pikemalt käia polnud siiski himu, vaevalt saja meetri järel olin läbimärg. Pealegi oli näha, et see suurem grupp on jätnud endast tugeva raja ja eksimist karta ilmselt pole.

Nõnda päevitasin mõnusasti kogu päeva ja logelesin mõnuga. Pärastlõunal tuli Lapuri poolt kolm hollandlast, kaks meest ja naine. Lootsin, et jäävad laagrisse ja saan homme nendega koos üle kuru minna, aga nad tahtsid laagerdada kuskil kõrgemal, ületuskohale lähemal. Õhtu eel saabus Miguel, kes matkas Ghebist Mestiasse, ehk vastupidises suunas minule. Tema lõi mu kõrvale telgi üles. GPSile vaatamata oli ta Vatsitsverilt laskudes ära eksinud, mingeid üsna vastikuid laskumisi teinud ja Lapuri kuru pärast nüüd üsna mures. Rääkisin talle, mida teadsin, tegime kõikjal kasvavast mündist teed ja ööseks laenasin talle tahvelarvuti elustamiseks oma kasutuks muutunud akupanka. Tšatšast ta ei hoolinud, kurtis, et seda on juba niigi paljuvõitu saanud. Oli mingis väikeses külas süüa ostma läinud ja kahe kohaliku, isa ja pojaga, tšatšat jooma sattunud. Paraku jäänud kostitajad ühel hetkel magama, Miguelil ei jäänudki muud üle kui kallata omale viimane reispass ja edasi astuda.

2016-08-18 12.26.57.jpg

Pesupäev

Tsenitskhali org on ka järjekordne näide Geolandi trekking-kaartide kasutusest. Nende järgi pidi jõeületuskoht olema kohe mu laagri all ja rada ülesvoolu kulgema jõe vasakkaldal. Põguski vaatlus ütles, et laagri all, vahetult pärast suure lisajõe ühinemiskohta jõe ületamine on totrus (mullu olla siin üks soolomatkaja jõeületusel surma saanud) ja oru teine kallas nii järsk, et seal mingit rada olla ei saa. Kasu oli kaartidest vaid oma asukoha kõige üldisemal määramisel.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s